Hrabra djevojčica pobijedila leukemiju na nevjerovatan način - Dnevne

Hrabra djevojčica pobijedila leukemiju na nevjerovatan način

Hrabra djevojčica je pobijedila leukemiju T-stanica novom revolucionarnom metodom koja je trenutno u fazi ispitivanja.

Uz svaki veliki napredak u medicini, netko mora biti dovoljno hrabar da krene prvi. Trinaestogodišnjoj Alyssi iz Leicestera u Engleskoj dijagnosticirana je akutna limfoblastična leukemija T-stanica u svibnju 2021. Iako su izgledi za preživljavanje u početku bili u njezinu korist, Alyssin rak nije reagirao na liječenje tako dobro kao što su se liječnici nadali. Nakon što kemoterapija i transplantacija koštane srži nisu uspjeli, Alyssa i njezina porodica bojali su se najgoreg.

Alyssina majka, Kiona, bojala se da bi ovaj Božić mogao biti posljednji koji bi mogli proslaviti sa svojom kćeri.

“Na kraju bih preminula”, rekla je Alyssa za BBC News.

Jedini put koji je ostao za istraživanje bila je eksperimentalna medicina. Kad se njezin medicinski tim u bolnici Great Ormond Street obratio Alyssi u vezi s “uređivanjem baze”, novim sustavom biološkog inženjeringa koji uređuje gene kako bi se uklonila bolest, tinejdžerica se odmah uključila.

“Alyssa je vrlo zrela i sudjelovala je u razgovorima od samog početka”, rekao je dr. Robert Chiesa, konzultant za transplantaciju koštane srži u bolnici Great Ormond Street. “Zapravo, sjećam se naše prve konzultacije kada sam objasnio razloge za studiju, a na kraju sam je upitao: ‘Što ti misliš?’ A ona mi je rekla: ‘Nisam spremna odustati’.”

Alyssa je pristala postati prva osoba na svijetu koja će se podvrgnuti uređivanju baze, tretmanu koji je otkriven tek prije otprilike šest godina. T-stanice su čuvari tijela, a njihov posao je pronaći i uništiti prijetnje. Alyssina leukemija natjerala je njezine T-stanice da podivljaju i preuzmu sve. Osnovno uređivanje omogućuje znanstvenicima da lociraju poseban dio genetskog koda unutar T-stanice i modificiraju ga tako da se ponaša drugačije.

U Alyssinom slučaju znanstvenici su upotrijebili milion zdravih donorskih T-stanica i modificirali ih kako ne bi napadale Alyssino tijelo i mogle se sakriti kako ih ne bi uništili lijekovi za kemoterapiju. Rezultirajuće T-stanice sada pronalaze stanice raka i ubijaju ih. Nakon što su kancerozne stanice uništene, Alyssa je primila drugu transplantaciju koštane srži kako bi ponovno izgradila svoj imunološki sustav od nule. Imala je tretman u svibnju 2022. Šest mjeseci kasnije liječnici ne mogu pronaći nikakve tragove raka!

Profesor Waseem Qasim, s UCL-a i Great Ormond Streeta, ovaj oblik genetske manipulacije naziva “vrlo brzo razvijajućim područjem znanosti” s “ogromnim potencijalom”, i to ne samo u borbi protiv raka. Također se nada da uređivanje baze potencijalno može izliječiti genetska stanja poput anemije srpastih stanica, visokog kolesterola i određenih krvnih poremećaja. Alyssa je prva od 10 osoba koja je tijekom ovog kliničkog ispitivanja dobila eksperimentalnu terapiju uređivanja baze. Uzbuđena je što je dio takve revolucionarne tehnike i više je nego spremna vratiti se živjeti svoj život izvan bolnice.

“To je ludo”, rekla je. “Nevjerojatno je što sam mogla imati ovu priliku, jako sam zahvalna na tome, a to će pomoći i drugoj djeci u budućnosti.”

Je li ovo veliki pomak koji je svijet čekao u liječenju raka? Samo će vrijeme pokazati, ali Alyssin oporavak daje nam toliko nade za budućnost! Božji blagoslov joj želimo!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *